Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 2/15/2007
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: G. G.
Titlul articolului: Markó: politikai fegyver a referendum
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://regi.maszol.ro/index.php?menu_id=278&cikk=1594


Numele cotidianului

A szövetségi vezető szerint nevetséges, hogy a politikai osztály képviselői túllicitálják egymást a referendumjavaslatok terén és egyszerre három népszavazásról beszélnek Romániában.

A politikusokba vetett bizalom visszanyerésének érdekében szolidaritásra szólította fel a romániai politikai osztályt tegnap Markó Béla RMDSZ-elnök. A szövetségi vezető szerint nevetséges, hogy a politikai osztály képviselői túllicitálják egymást a referendumjavaslatok terén és egyszerre három népszavazásról beszélnek Romániában. „A teljes politikai osztály elhiteltelenítését kockáztatjuk, és ezalól egyetlen politikus vagy vezető sem kivétel. Legyen szó a parlamentről, a kormányról vagy az elnöki hivatalról” – fogalmazott.


Fotó: Mihály László


Úgy vélte, megengedhetetlen, hogy miközben Székelyföldön a területi autonómia kapcsán folyik úgynevezett belső népszavazás, addig az ellenzék Traian Bãsescu lemondatásáról kérné ki a nép véleményét, Bãsescu pedig az egyéni szavazókerületes választás bevezetéséről sürget referendumot. Markó kifejtette, hogy a népszavazás a demokrácia egy nagyon fontos eszköze, ugyanakkor azt is jelenti, hogy a parlament közvetlenül a választókra irányítja át a felelősséget. Szerinte ez megkérdőjelezi a parlament és egyéb intézmények létjogosultságát, amelyek képtelennek megoldani az őket terhelő problémákat.

Az RMDSZ vezetője kommentárjával a román államfő szerdai, a parlament előtt tartott beszédére reflektált, amelyben Traian Bãsescu az egyéni szavazókörzetes választási rendszerről szóló népszavazás kiírását javasolta. Ezzel a rendszerrel a szavazatok 30%-a elveszne, ami a listás szavazás esetében nem fordulhat elő – mutatott rá Markó. „Kulcskérdés tehát az, hogy egy sokszínû országban, mint Románia, arányosan képviselethez juthassanak a kisebbségek és a különböző régiók” - hangsúlyozta. 

Az államfő tegnap továbbvitte a kezdeményezést és levélben üzente meg a két házelnöknek, hogy a referendumot március második felében szervezzék meg. A levélben az államelnök hangsúlyozza, hogy az alkotmány 90. cikkelye, valamint a referendum szervezéséről szóló 2000/3-as törvény értelmében kívánja felkérni a lakosságot, hogy referendumon nyilvánítsa ki „akaratát” az egyéni választókörzetes szavazás bevezetéséről. A parlament együttes ülésen, a szenátorok és a képviselők többségével megszavazott határozatban véleményezi a felkérést, álláspontja azonban nem kötelező, csak konzultatív jellegû.

Azt, hogy milyen problémák kapcsán és mikor szerveznek referendumot, az államfő dekrétummal dönti el. A hatályos törvények azt az esetet nem szabályozzák, amikor a parlament álláspontja különbözik az államelnökétől. A Bãsescu-féle népszavazást a jelenleg hatályos törvény szerint szervezik meg, ha a szükséges procedúra még a módosított referendum-törvény életbe lépése előtt lezárul. Ez utóbbi értelmében az államfő nem hirdethet népszavazást bármilyen választást megelőző három hónapon és a választást követő 45 napon belüli időszakra.

Markó Béla úgy értékelte, hogy a Bãsescu által javasolt referendum megszervezésének lehetőségéről hosszas vita várható és azon véleményének adott hangot, hogy a népszavazást az ellenzék, de az elnök is a politikai ellenfelekkel szembeni fegyverként használja.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.